ÇEBİDÇelik Boru İmalatçıları Derneği

 
 
 
 
 
 
 

  Haber ve Duyurular

 
 

Anti Damping Soruşturmaları Bilgilendirme Toplantısı

(Çelik İhracatçıları Birliği 29.02.2012)

Çelik İhracatçıları Birliği olarak üye firmalarımıza diğer ülkeler tarafından açılan ticaret politikası önlemleri (TPÖ) soruşturmaları (anti-damping önlemleri, telafi edici vergiler ve korunma önlemleri) Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yakından takip edilmekte ve ihracatımızı olumsuz etkileyen bu önlemlerin uygulamadan kaldırılması veya başlatılan soruşturmaların önlemsiz kapatılması için gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Bu çerçevede, Ekonomi Bakanlığı’nca ticaret politikası önlemlerine karşı bir ön izleme ve erken uyarı sistemi çalışması başlatılmıştır.

Anti-damping soruşturmalarına maruz kalan ihracatçı firmalarımızın, ilgili Bakanlık çalışmaları ve anti-damping süreci hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla 29.02.2012 Çarşamba günü saat 10:00’da Dış Ticaret Kompleksi’nde bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir.

Söz konusu toplantı aşağıdaki konuları içerecek olup katılmak istemeniz halinde 28.02.2012 Salı günü mesai bitimine kadar belis.karakas@immib.org.tr adresine katılım teyidi bildirmelerini rica ederiz.

1. Dünya Ticaret Örgütü'nün işlevleri.

2. Damping ve sübvansiyon nedir? Damping ve sübvansiyona karşı alınan önlem uygulamaları.

3. ABD ve AB mevzuat ve uygulama ve soruşturma teknikleri arasındaki farklılıklar.

4. Açılabilecek potansiyel soruşturmalara karşı önlem olarak fiyatlamanın önemi.